Altın İğne Radyofrekans Tedavisi

Paylaş:

Altın İğneli Radyo frekans Uygulamasında Radyo frekans cihazının başlığında bulunan altın kaplama iğneler, cildin dermisinde çok spesifik bir alanı ısıtmak için enerji iletmek üzere yalıtılmış deride sadece belirli bir derinliğe nüfuz edebilen çok küçük, mikroskobik iğnelerdir. Cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapar ve bu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur.  Sadece iğne ucuna gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans enerjisi ile dermiste kollajen ve elastin üretimi tetiklenirken, epidermis ve yüzeyel cilt tabakalarına potansiyel termal hasar verilmez.  Enerji kısıtlı bir noktaya verildiği için epidermise zarar verme riski önemli ölçüde azalır. Bu sayede derinin üzerinde gereksiz bir enerji kaybı olmadığı gibi deride oluşabilecek yan etkiler ortadan kaldırılmış olur.

Hangi Sorunlar Tedavi Edilebilir?

Altın iğne radyofrekans tedavisi aşağıdakileri içeren birçok endişe için etkili bir tedavi yöntemidir:

  • Boyun ve yüzdeki deri gevşekliği ve ayrıca vücudun herhangi bir yerinde cilt sarkması
  • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
  • Cilt incelmesi ve yaşlanma belirtileri
  • Akne veya yara izi
  • Aktif aknenin tedavi edilmesine yardımcı olur (derideki yağ bezleri ısıtılarak)
  • Yüzdeki kılcal damar görünümü (termokoagülasyon ile)
  • Yüz, el, ayak ve koltukaltı terlemesinde

Özellikle koyu cilt tiplerinin tedavisinde uygundur. Lazer tedavilerinden farklı olarak, dışarıdan değil, cildin içine enerji verildiğinden hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyon riski çok azdır.

Altın İğne Radyofrekans Tedavisi İle Akne İzleri Yok Edilebilir

Ablatif olmayan radyofrekans tedavisinin etkileri ve başarısı üzerine yeni bir çalışma, Miami Miller Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Kutanöz Cerrahi Bölümü’ndenbilim adamları tarafından yapıldı. Sonuçlar; Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatoloji Dergisi’nde bildirilmiştir.

Çalışma, her seferinde 1 ila 2 geçiş kullanan 3 ila 4 seanslık altın iğne radyofrekans tedavisinin akne izlerinde % 75’e varan iyileşme ile sonuçlandığını ortaya koymuş ve . Kabarıklık veya geçici ağrı gibi bazı yan etkiler kaydedilmiştir.

Akne Tedavisi Yapabilir mi?

Aknenin tedavisi için de potansiyele sahiptir, ancak tekniğin yararlılığını değerlendirmek için yapılan çalışmalar sınırlıdır. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların hiçbiri, enflamatuvar ve enflamatuar olmayan akne lezyonlarının sayısı veya sebum atılımı seviyeleri gibi objektif parametrelerin ölçümünü rapor etmemektedir.

Akne tedavisinde altın iğne radyofrekansın etkinliği ve güvenilirliği araştırıldı. Araştırma, orta ila şiddetli akneden şikayetçi 25 kişiden oluşuyordu.

Bu kişiler, bir ay arayla üç kez; altın iğne radyofrekans ile tedavi edildi. Ele alınan objektif parametreler; akne lezyon sayısı, hasta memnuniyeti skoru, sebum atılım düzeyi ve yan etkilerdir. Bu parametreler tedaviden önce ve ilk tedaviden 2, 4 ve 12 hafta sonra ve son tedaviden 4, 8 ve 12 hafta sonra kaydedildi.

Sonuçlar, hem enflamatuvar hem de enflamatuvar olmayan akne lezyon sayısının önemli ölçüde azaldığını ortaya çıkardı. Her bir ölçüm noktasında sebum atılımı ve hasta memnuniyeti skorları, taban çizgisine göre istatistiksel olarak uygun bulunmuştur.

Enflamatuvar akne lezyonlarının enflamatuvar olmayan lezyonlardan daha iyi düzelme gösterdiği gözlemlendi. İğne noktasında kanama, ağrı ve kızarıklık gibi bazı küçük ve geçici yan etkiler de gözlendi, ancak tedavinin durdurulmasını gerektirmedi. Bu çalışma, altın iğne radyofrekans tedavisinin akne tedavisinde yararlarını göstermektedir.

Kullanıcıların % 90’ından fazlası akne izleri için başarılı sonuç aldıklarını söylüyor. Ayrıca akneye neden olabilecek bakterileri öldürmek, cildi kirden arındırmak ve nemli tutmak için birçok doğal bileşik içeren birçok ürün sunulmaktadır. Bu ürünleri kullanmak da akne oluşumunu önleme konusunda faydalıdır.

Kaç Seans Gereklidir?

Seans sayısı kişiden kişiye, istenilen sonuçlara ve ihtiyaçlara göre değişebilir. Ancak buna rağmen, en az 3 seans önerilmektedir.  Fakat ciddi akne izi olan  veya yoğun antiaging gerektiren hastalarda  6-7 yi bulan  seanssayıları gerekebilir

İlk tedavinizden sonra sonuçları 4-6 haftada görmeye başlarsınız. Yaklaşık 1 hafta süren geçici kolajen büzülmesi ve gerilmesi nedeniyle tedaviden hemen sonra pozitif bir etki görülmeyebilir. Geçici kolajen büzülmesi daha sonra yara iyileşmesinin onarım ve yeniden yapılanma evrelerine bağlı olarak belirli bir süre içinde geçecektir.

3 ila 6 ay veya daha uzun tedavi sonrası, tedavi edilen bölgede devam eden iyileşme yaşarsınız. Altın iğne radyofrekans tedavisinin etkisi, her bireyin kolajen yenilenmesi ve yeniden şekillenme süresine bağlı olarak birkaç yıl sürebilir.

Uygulama nasıldır?

Hastanın uygulama yapılacak bölgesinde lokal aneztezik krem sürülür, yaklaşık 40-45 dakika bekletildikten sonra hastanın cildi uygun bir temizleyici ile temizlenir.  Yaklaşık 20 dakika süren bu işlem istenirse PRP ve mezoterapi solüsyonları ile kombine edilebilir. Çünkü uygulanan bölgelerde başlıktaki iğneler tarafından açılmış ve kısa süre sonra kapanacak delikler sürülen solüsyonların ederinin alt tabakalarına geçişini kolaylaştırır.

İşlemin avantajları nelerdir?

Altın iğne RF uygulamasının en büyük özelliği ablatif lazerlerdeki gibi yoğun kızarıklık, pullanma ve soyulmanın olmamasıdır.

Hastada 6-8 saat kadar süren hafif bir pembelik/kızarıklık oluşur ve sonrasında cilt tamamen normale dönecektir. Dolayısıyla hastanın günlük yaşantısında bir kısıtlama yapmayan bir tedavi çeşididir. Uygulama sonrasında belli belirsiz bir ödem olur, buda kısa sürede geçecektir.

Bu tedavinin en önemli avantajı yazın yapılabilmesi ve bu dönemde tedaviye ara vermeye gerek kalmamasıdır.  Fraksiyonel Co2 lazer, PRP, mezoterapi, nem aşısı, kolajen aşısı gibi diğer tedavilerle de kombine edilebilir.

Sonrasında dikkat edilmesi gerekenler?

Özel bir işleme gerek yoktur. Zaten birkaç saat içerisinde gerileyen bir eritem haricinde ciltte bir problem görülmez.  Nemlendirici ve güneş kremi yeterli olacaktır.

 

Aşağıdaki videoda örnek altın iğne tedavisini görebilirsiniz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar