Saç Kök Hücre Uygulaması

Paylaş:

Saç, kadın, erkek herkesin en doğal aksesuarıdır ve saçlarını kaybetmek, kafa derisinde açıklıklar olması kesinlikle herkeste travmatik etkiler gösterebilir. Saç dökülmesi toplumda yaygın görülen bir sorun olmakla birlikte, en çok rahatsız edici hususlardan da birisidir. Pek çok farklı sebepten kaynaklanabilen saç dökülmesi sorunu tıpta “alopecia” olarak adlandırılmakta ve her geçen gün yeni çözüm yolları bulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda kaybedilen saçların geri kazanılabilmesi amacıyla tıp ve estetik dünyasında çok farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en başarılı ve en güvenli sonuçlar veren yöntemlerin başında kök hücre uygulaması ile saç kazanımı geliyor.

İster kalıtsal özelliklerden kaynaklansın, isterse de çevresel faktörler etkili olsun, saç dökülmesi varsa günümüzde bunun çözümü de var. Erkeklerde, kadınlara göre çok daha sık görülen bir sorun olan saç dökülmesi çaresi olan bir sorundur. Hem de kişinin kendi kök hücrelerinin aktif hale getirilmesiyle saç dökülmesi ve kellik tarihe karışabilir.

Genetik özelliklerden kaynaklanan saç dökülmesine kök hücre tedavisi ile son!

Saç dökülmelerinin yaklaşık % 95’inin kalıtsal özelliklerden kaynaklandığı bilinmektedir. Yani ailesindeki yaşça kendisinden büyük kişilerde saç dökülmesi ve kellik sorunu olan kişiler gelecekte kel olmaya aday durumdalar. Genetik saç dökülmesinden kaynaklanan kelliğin temel nedeni son yıllara kadar pek de iyi bilinmemekteydi. Bu sebeple de kalıtsal kelliğe karşı etkili bir çözüm bulunamamış ya da bulunan çözümlerin kalıcılığı sağlanamamıştır. Ancak özellikle de son dönemlerde yapılan çalışmalar toplumun yarısından fazlasını etkileyen bu sorunun sebebini ve bundan kurtulmanın yolunu gösterdi. Kellik şimdilik hala önemli bir sorunken, kök hücre tedavisi ile dökülen saçların yerine yenisi çıkabilme olasılığının çok güçlü olması dolayısıyla yakın gelecekte kellik tarihe karışabilir. Saç dökülmelerine çare olarak sunulan kök hücre tedavisi ile; kişinin kendi yağından elde edilen kök hücre enjeksiyonu ile gerçekleşmekte, bu sayede saç dökülmesi engellenebilmekte ve aynı zamanda kellik sorununa da çare bulunmaktadır.

Saç neden dökülür?

Saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. En basit sebeplerden olan mevsim geçişleri ve stresten tutun da iç organ hastalıklarına kadar pek çok sebep saçlarda dökülmeye sebep olur. Saç dökülmesi durumunda uygun bir tedavi için öncelikle  dökülmenin sebebi araştırılır , saptanan sorun ortadan kaldırılmaya hedeflenir. Saç kökleri tamamen kaybolmadı ise tedavi ile istenen sonuca ulaşmak mümün olur. İşte dökülen saçların  yerine yeni saçların çıkmasını sağlayacak tekniklerden biri de  saç kök hücre tedavisidir.

Saç kök hücre uygulaması nedir?

Bu teknikte mikromotor ile saç ekim yönteminde uygulandığı gibi yaklaşık 10 saç folikülü alınır. Alınan folikül  koruyucu solusyonun içine konulurve çalışılacak labaratuvara

Yönlendirilir . Laboratuvara 6-12 saat içerisinde ulaşan saç foliküllerinden steril koşullarda hücre izolasyonu yapılır ve üzerine kişinin serumundan elde edilen  PRP ilave edilerek inkübasyona bırakılır ve fibroblastların üremesi sağlanır. Saç kök hücreleri  6 hafta sonunda  istenilen hücre yoğunluğuna ulaşıldığında, steril alanda saç kök hücreleri  hazırlanır ve paketlenir. Soğuk zincir ile hekime ulaştırılır. Solüsyon mezoterapi tekniği ile enjekte edilir ve 3-6 hafta ara ile 3 seans olarak uygulanır.

Saç kök hücre uygulamasının avantajları nelerdir?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, kök hücre uygulaması  oldukça doğal bir süreçtir, çünkü kişinin kendi hücreleri kullanılır.  Bu bakımdan günümüzde hali hazırda uygulanmakta olan pek çok işlemden daha avantajlı ve daha faydalıdır.

Saç kök hücre uygulaması sonrasında iyileşme sürecinin çok kısa sürmesi ve tedavinin sonucunun kısa sürede görülüyor olması da hasta memnuniyeti açısından çok önemlidir. Kök hücre uygulaması sonrasında çıkan saçlar uzadığında gür, sağlıklı ve doğal bir görünüm elde edilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar